newspaper tostoixima
Newspaper cover page thumbnail Newspaper cover page thumbnail

Με.. καρδιοχτύπια η Ελβετία!

15/6/2014

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ελβετία άρχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ, επικρατώντας 2-1 του Ισημερινού. Χρυσή αλλαγή για τους νικητές ο Σεφέροβιτς, που σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων...

Οι Λατινοαμερικάνοι άντεξαν στην όποια πίεση του πρώτου ημιχρόνου και μάλιστα ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ, όταν στο 22’ ο Αγιόβι εκτέλεσε φάουλ και ο Ενέρ Βαλένσια εκτέλεσε με κεφαλιά τον Μπενάλιο… Η Ελβετία ευτύχησε να ισοφαρίσει στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τον Μεχμέντι (48’), από εκεί και πέρα το ματς μπορούσε να πάει σε οποιαδήποτε πλευρά. Στις καθυστερήσεις οι παίκτες του Ισημερινού είχαν καλή ευκαιρία για την ισοφάριση, όμως όχι απλώς την σπατάλησαν αλλά οι Ελβετοί βγήκαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση και ο Σεφέροβιτς με πλασέ στην κίνηση σκόραρε το νικητήριο τέρμα…

ΕΛΒΕΤΙΑ(Χίτζφελντ): Μπενάλιο, Λιχστάινερ, Φον Μπέργκεν, Ινλέρ, Τσάκα, Μπεχράμι, Ροντρίγκες, Στόκερ (46’ Μεχμέντι), Ντρμιτς (75’ Σεφέροβιτς), Ντζουρού, Σακίρι

ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ(Ρουέδα): Ντομίνγκες, Γκουαγκουά, Εράσο, Παρέδες, Νομπόα, Μοντέρο (77’ Ρόχας), Αγιόβι, Καϊσέδο (70’ Αρόγιο), Ε. Βαλένσια, Α. Βαλένσια, Γκρουέσο