Newspaper cover page thumbnail Newspaper cover page thumbnail

Αφιέρωμα Champions League 2010-11: Έτσι Έπαιξαν

14/9/2010
 Κοπεγχάγη - Ρούμπιν Καζάν 1-0 (Ημ. 0-0

Ενα αποτέλεσμα που δεν ευνοεί τον Παναθηναϊκό ήρθε στην Κοπεγχάγη, αφού η ομώνυμη ομάδα επικράτησε την ύστατη στιγμή της Ρούμπιν Καζάν και πήρε τους πρώτους 3 βαθμούς της στον όμιλο. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ένας πρώην πράσινος, ο Εντόι στο 87΄.

Μπούρσασπορ - Βαλένθια 0-4 (Ημ. 0-2

Εύκολη νίκη της Βαλένθια, με γκολ των Κόστα (16'), Αντουρίθ (41'), Πάμπλο (68'), Σολδάδο (76').

Τβέντε - Ίντερ 2-2 (Ημ. 2-2

Δεν άρχισε καλά την υπεράσπιση του τροπαίου της η Ίντερ, η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με την Τβέντε για τον 1ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. (20' Γιάνσεν, 30' Μιλίτο αυτογκόλ - 13' Σνάιντερ, 41' Ετό)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Ρέιντζερς 0-0 (Ημ. 0-0

Βαθμολογική απώλεια εκτός προγράμματος υπέστη στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το 0-0 με τη Ρέιντζερς στο “Ολντ Τράφορντ” λογίζεται σαφώς ως αποτυχία για τους “μπέμπηδες”.

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 5-1 (Ημ. 3-1

Το γκολ του Γκοβού δημιούργησε την ψευδαίσθηση ότι ο Παναθηναϊκός μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την Μπαρτσελόνα. Τα τρία γρήγορα γκολ των Καταλανών επανέφεραν τους "πράσινους" στην πραγματικότητα (5-1. 22΄, 45΄ Μέσι, 32΄ Βίγια, 78΄ Πέδρο, 93΄ Άλβες – 20΄ Γκοβού)

Μπενφίκα - Χάποελ Τελ Αβίβ 2-0 (Ημ. 1-0

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Μπενφίκα επικράτησε (2-0) της άμαθης Χάποελ Τελ Αβίβ στο "Ντα Λουζ" κι έκανε... ποδαρικό με το δεξί στο 2ο Όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ (21΄ Λουϊζάο, 68΄ Καρντόσο).

Βέρντερ Βρέμης - Τότεναμ 2-2 (Ημ. 1-2

Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχτηκαν Βέρντερ Βρέμης και Τότεναμ στο Weserstadion, με τους Άγγλους να παίρνουν το προβάδισμα με 2-0, αλλά να μην καταφέρνουν τελικά να φτάσουν στη νίκη (43' Αλμέιδα, 47' Μαρίν - 12' Πάσανεν αυτογκόλ, 18΄ Κράουτς).

Λυών - Σάλκε 1-0 (Ημ. 1-0

Η Λιόν χωρίς να είναι καλύτερη της Σάλκε, αλλά πιο αποτελεσματική πήρε τη νίκη (1-0) στο "Ζερλάν" και μαζί τους τρεις βαθμούς που την έφεραν εξ αρχής στην κορυφή του 2ου Ομίλου (21΄ Μπαστός).

15/9/2010
 Σαχτάρ Ντόνετσκ - Παρτιζάν 1-0 (Ημ. 0-0

Σαχτάρ και Παρτίζαν ήθελαν ξεκίνημα με νίκη προκειμένου να πάρουν προβάδισμα από την πρεμιέρα για τη δεύτερη θέση του 8ου ομίλου, αν θεωρήσουμε ότι η Άρσεναλ είναι το μεγάλο φαβορί για την πρωτιά. Τελικά οι Ουκρανοί έφτασαν σε αυτή με το τέρμα του Σρνα στο 71΄.

Κλουζ - Βασιλεία 2-1 (Ημ. 2-1

Σκοράροντας δύο φορές στα πρώτα 15 λεπτά η Κλουζ έκαμψε την αντίσταση της Βασιλείας με 2-1 στη Ρουμανία και έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ (9' Ράντα, 12' Τραορέ - 45' Στόκερ).

Ζίλινα - Τσέλσι 1-4 (Ημ. 0-3

Το ταξίδι της Τσέλσι στην έδρα της Ζίλινα δεν έκρυβε... αναταράξεις. Με χαρακτηριστική ευκολία (1-4) η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι επιβλήθηκε των πρωταθλητών Σλοβακίας κι άρχισε νικηφόρα την πορεία της στον 6ο όμιλο (13΄ Εσιέν, 24΄ Ανελκά, 28΄, 48΄ Στάριτζ - 55΄ Όραβετς).

Μπάγερν Μονάχου - Ρόμα 2-0 (Ημ. 0-0

Με το δεξί μπήκε στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ η Μπάγερν. Η περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης δυσκολεύτηκε κόντρα στη Ρόμα στην “Αλιάνζ Αρίνα”, βρήκε όμως τον τρόπο να επικρατήσει με 2-0 (78΄ Μίλερ, 82΄ Κλόζε).

Μαρσέιγ - Σπαρτάκ Μόσχας 0-1 (Ημ. 0-0

Η Σπαρτάκ Μόσχας έκανε την έκπληξη στο "Βελοντρόμ" και νικώντας 1-0 τη Μαρσέιγ πήρε εξ αρχής προβάδισμα για τη δεύτερη θέση του 6ου ομίλου πίσω από την ασυναγώνιστη Τσέλσι (81'Αυτογκόλ ο Αθπιλικουέτα).

Άρσεναλ - Μπράγκα 6-0 (Ημ. 3-0

Οι πρεμιέρες ανήκουν στην Άρσεναλ. Οι Λονδρέζοι με το επιβλητικό 6-0 κόντρα στην Μπράγκα έφτασαν στις έξι νίκες στις τελευταίες επτά πρεμιέρες που έχουν στο Τσάμπιονς Λιγκ. Με εξαιρετικό ρυθμό στο παιχνίδι αλλά και μ' έναν Φάμπρεγας σε μεγάλη βραδιά, η Άρσεναλ πήρε από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού κυριαρχώντας στη μεσαία γραμμή (9΄, 53΄ Φάμπρεγκας, 30΄ Αρσάβιν, 34΄ Σαμάκ, 68΄, 84΄ Βέλα).

Ρεάλ Μαδρίτης - Άγιαξ 2-0 (Ημ. 1-0

Με κορυφαίο τον Γκονσάλο Ιγκουϊν η Ρεάλ του Ζοζέ Μουρίνιο ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ ξεπερνώντας εύκολα (2-0) το εμπόδιο του Αγιαξ (31' αυτογκόλ ο Ανίτα, 73' Iγκουαΐν).

Μίλαν - Οσέρ 2-0 (Ημ. 0-0

Οι της Μίλαν μπορούν να αισθάνονται δικαιωμένοι ότι βγήκε ένα μέρος των χρημάτων για την απόκτηση του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς. Ο Σουηδός στράικερ σκόραρε δις (66΄, 69΄) και οι "ροσονέρι" επικράτησαν 2-0 της Οσέρ στην πρεμιέρα τους στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

28/9/2010
 Σπαρτάκ Μόσχας - Ζίλινα 3-0 (Ημ. 1-0

Η Σπαρτάκ Μόσχας επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της κόντρα στη Ζίλινα και με δύο γκολ του Αρι έφτασε τους 6 βαθμούς στον 6ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ (3-0, 33΄ και 61΄ Αρί, 89' Ίμπσον).

Παρτιζάν - Άρσεναλ 1-3 (Ημ. 1-1

Η Άρσεναλ τα βρήκε σκούρα για ένα και πλέον ημίχρονο απέναντι στην Παρτιζάν, από τη στιγμή που οι Σέρβοι έμειναν με δέκα παίκτες όμως, ανέβασε στροφές και με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισε το ματς επικρατώντας με 3-1 (33' Κλέο - 15' Αρσάβιν, 71' Σαμάκ, 82' Σκιλασί).

Ρόμα - Κλουζ 2-1 (Ημ. 0-0

Με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών από τους Μεσές (69΄) και Μποριέλο(71΄), η Ρόμα βρήκε τον τρόπο να λύσει το γόρδιο δεσμό στην άμυνα της Κλουζ και να πετύχει την πρώτη νίκη της (2-1) στον 5ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Το τέρμα της Κλουζ πέτυχε ο Ράντα στο 78΄.

Τσέλσι - Μαρσέιγ 2-0 (Ημ. 2-0

Η Τσέλσι καθάρισε τη Μαρσέιγ από το πρώτο ημίχρονο και έφτασε τους 6 βαθμούς, αποκτώντας πλεονέκτημα ενόψει συνέχειας. Τέρι (7΄) και Ανελκά (28΄) διαμόρφωσαν το τελικό 2-0.

Οσέρ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (Ημ. 0-0

Ιδιαίτερα ανακουφισμένος θα πρέπει να αισθάνεται ο Ζοσέ Μουρίνιο. Η Ρεάλ Μαδρίτης σε ακόμη ένα ματς δεν ενθουσίασε. Το αντίθετο. Παρόλα αυτά κατάφερε να κερδίσει με 1-0 με τη "χρυσή αλλαγή" του Πορτογάλου προπονητή, τον Άνχελ Ντι Μαρία στο 82΄.

Μπράγκα - Σαχτάρ Ντόνετσκ 0-3 (Ημ. 0-0

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να βρει τα πατήματά της απέναντι στη Μπράγκα, ωστόσο στη συνέχεια δε συσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των Πορτογάλων και με δύο τέρματα του Αντριάνο (56΄, 72΄) και ένα του Κόστα στις καθυστερήσεις (92΄ με πέναλτι), να πάρει τη νίκη με 3-0.

Βασιλεία - Μπάγερν Μονάχου 1-2 (Ημ. 1-0

Με πρωταγωνιστή τον Μπαστιάν Σβαϊστάιγκερ, ο οποίος σκόραρε δις (56' και 89΄), η Μπάγερν έφυγε αλώβητη από τη Βασιλεία (1-2) και με "δύο στα δύο" φιγουράρει στην πρώτη θέση του 5ου ομίλου έχοντας βάλει από νωρίς γερές βάσεις για την πρόκριση στη 16άδα του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Ελβετοί προηγήθηκαν στο σκορ με τον Φράι

Άγιαξ - Μίλαν 1-1 (Ημ. 1-1

Μετά από ματς υψηλού επιπέδου με εκατέρωθεν ευκαιρίες Αγιαξ και Μίλαν έμειναν στο 1-1 στην Αμστερνταμ Αρίνα για την 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ αποτέλεσμα που βολεύει σαφώς τους φιλοξενούμενους. Ο Ιμπραϊμοβιτς (37΄)ισοφάρισε το γκολ του Σουάρεζ (23΄).

29/9/2010
 Ρούμπιν Καζάν - Μπαρτσελόνα 1-1 (Ημ. 1-0

Σε κακό δαίμονα της Μπαρτσελόνα έχει εξελιχθεί η Ρούμπιν Καζάν. Το τελικό 1-1 μπορεί να αδικεί -βάσει ευκαιριών- τους Καταλανούς, δεν παύει, όμως, να αποτελεί ακόμη μία απώλεια βαθμών. Με πέναλτι τα δύο γκολ από τους Νομπόα (30΄) και Βίγια (60΄).

Χάποελ Τελ Αβίβ - Λυών 1-3 (Ημ. 0-2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μισέλ Μπάστος που σημείωσε δύο τέρματα, η Λιόν πέρασε νικηφόρα από το "Μπλούμφιλντ Στάντιουμ" επικρατώντας 3-1 της Χάποελ Τελ Αβίβ (79' Ενιεάμα με πέναλτι - 7΄, 36΄ Μπαστός, 94΄ Πιάνιτς).

Ρέιντζερς - Μπούρσασπορ 1-0 (Ημ. 1-0

Ένα τέρμα του Νέισμιθ στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρισε στη Ρέιτζερς την πολύτιμη νίκη επί της Μπούρσασπορ στη Γλασκώβη με σκορ 1-0, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Champions League.

Σάλκε - Μπενφίκα 2-0 (Ημ. 0-0

Σε ένα ισορροπημένο ματς με λίγες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, η Σάλκε επιβλήθηκε με 2-0 της Μπενφίκα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον όμιλο. Φαρφάν (73΄) και Χούντελααρ (85΄) τα γκολ των Γερμανών.

Τότεναμ - Τβέντε 4-1 (Ημ. 0-0

Η στιγμή για την Τότεναμ ήταν ιδιαίτερα σημαντική καθώς ο αγώνας κόντρα στην Τβέντε ήταν ο πρώτος για την ομάδα του Βόρειου Λονδίνου στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι "πετεινοί" βρέθηκαν τρεις φορές στο σημείο του πέναλτι, ευστόχησαν τις δύο και πήραν το πρώτο τους τρίποντο στη διοργάνωση. (47' Φαν ντερ Φάαρτ, 52', 64' Παβλιουτσένκο, 85' Μπέιλ - 56' Σαντλί)

Παναθηναϊκός - Κοπεγχάγη 0-2 (Ημ. 0-2

Ηττα χωρίς ελαφρυντικά για τον Παναθηναϊκό από την Κοπεγχάγη (0-2). Τα λάθη του Τζόρβα και η αποβολή του Ζιλμπέρτο έκριναν το ματς του ΟΑΚΑ (28' Ν' Ντόι, 37' Βίνγκααρτ).

Ίντερ - Βέρντερ Βρέμης 4-0 (Ημ. 3-0

Σαράντα πέντε λεπτά ποιοτικού, επιθετικού ποδοσφαίρου αποδείχθηκαν αρκετά για την Ιντερ για να κάμψει την αντίσταση της Βέρντερ Βρέμης στο Μιλάνο. Το τελικό 4-0 (με τρία γκολ του Ετό, 21΄, 27΄, 81΄ και ένα του Σνάιντερ στο 34΄) υπέρ των πρωταθλητών Ευρώπης δεν άφησε περιθώρια για παρερμηνείες και τους χάρισε το πρώτο τους φετινό τρίποντο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Βαλένθια - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (Ημ. 0-0

Σημαντική νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Μεστάγια επί της Βαλένθια με σκορ 1 - 0, χάρη στο τέρμα που σημείωσε η χρυσή αλλαγή του Έρικσον, Χαβιέ Ερνάντες στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

19/10/2010
 Σπαρτάκ Μόσχας - Τσέλσι 0-2 (Ημ. 0-2

Η Τσέλσι βρίσκεται "αγκαλιά" με την πρωτιά του ομίλου της μετά το νικηφόρο πέρασμα από τη Μόσχα (0-2). Οι Ζίρκοφ (24'), Ανελκά (43') χάρισαν το τρίποντο στους "μπλε", με την Σπαρτάκ να μπαίνει σε περιπέτειες.

Ρεάλ Μαδρίτης - Μίλαν 2-0 (Ημ. 2-0

Δύο γκολ σε ένα λεπτό πέτυχε η Ρεάλ και κατατρόπωσε τη Μίλαν (2-0) στο ντέρμπι του Μπερναμπέου. Κριστιάνο Ρονάλντο και Οζίλ σκόραραν στο 13' και 14' και η ομάδα του Μουρίνιο σημείωσε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς.

Μπάγερν Μονάχου - Κλουζ 3-2 (Ημ. 2-1

Υποθήκη για την πρωτιά του ομίλου της έβαλε η Μπάγερν που με αρκετή δόση τύχης επικράτησε με 3-2 της Κλουζ στην Αλιάνζ Αρίνα και έφτασε τους 9 πόντους. Δύο αυτογκόλ πέτυχαν οι Ρουμάνοι ( 32' Καντού αυτογκόλ, 38' Πανίν, 78' Γκόμεζ - 28' Καντού, 86' Κούλιο).

Ρόμα - Βασιλεία 1-3 (Ημ. 1-2

Φωτιά στον πέμπτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ έβαλε η Βασιλεία. Η ελβετική ομάδα νίκησε εύκολα (!) μέσα στο Ολίμπικο τη Ρόμα με 3-1 και σημείωσε την πρώτη νίκης στη φετινή διοργάνωση ( 21' Μποριέλο - 12' Φράι, 44' Ινκούμ, 93' Καμπράλ ).

Άρσεναλ - Σαχτάρ Ντόνετσκ 5-1 (Ημ. 2-0

Καταιγιστική ήταν η Άρσεναλ η οποία μετά τα 6 γκολ επί της Μπράγκα στην πρεμιέρα της σεζόν, νίκησε με 5-1 τη Σαχτάρ για την 3η αγωνιστική του 8ου ομίλου (19' Σονγκ, 42' Νασρί, 60' Φάμπρεγκας, 66' Γουίλσαϊρ, 69' Σαμάκ -82' Εντουάρντο).

Μαρσέιγ - Ζίλινα 1-0 (Ημ. 0-0

Το πρώτο της γκολ στον όμιλο έμελλε να χαρίσει στη Μαρσέιγ και το παρθενικό της τρίποντο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Γάλλοι επικράτησαν δύσκολα της Ζίλινα με σκόρερ τον Ντιαβαρά (48') και θα πάνε στη Σλοβακία για να διπλασιάσουν τις νίκες και να ξαναμπούν στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Άγιαξ - Οσέρ 2-1 (Ημ. 2-0

Την πρώτη του νίκη στον 7ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισε ο Άγιαξ και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Αίαντας επικράτησε της Οσέρ με 2-1 και είναι ισόβαθμος της Μίλαν. Τρεις αποβολές είχε ο αγώνας (7' Ντε Ζέου - 41' Σουάρες - 55' Μπίρσα).

Μπράγκα - Παρτιζάν 2-0 (Ημ. 1-0

Μετά τις βαριές ήττες από Σαχτάρ και Άρσεναλ, η Μπράγκα σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ με θύμα την Παρτιζάν. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσαν οι Λίμα με υπέροχη εκτέλεση φάουλ στο 35' και Ματέους στο 90'.

20/10/2010
 Ρέιντζερς - Βαλένθια 1-1 (Ημ. 1-0

Εναν πολύτιμο βαθμό πήρε η Βαλένθια στη Γλασκώβη. Ισοφαρίζοντας στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου τη Ρέιντζερς, οι νυχτερίδες έσωσαν την παρτίδα αν και είχαν μείνει πίσω στο σκορ (34' Εντού - 47΄ Εντού αυτογκολ).

Τβέντε - Βέρντερ Βρέμης 1-1 (Ημ. 0-0

Στην Ολλανδία Τβέντε και Βέρντερ αναζητούσαν τη νίκη για να μπουν και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης. Τελικά οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 και μοιράστηκαν τους βαθμούς (75΄ Γιάνσεν – 80΄ Αρναούτοβιτς).

Σάλκε - Χάποελ Τελ Αβίβ 3-1 (Ημ. 1-0

Η Σάλκε νίκησε εύκολα με 3-1 τη Χάποελ Τελ Αβίβ και διπλασίασε τις επιτυχίες της στον όμιλο (3΄, 58΄ Ραούλ, 68΄ Χουράδο – 93΄ Σέχτερ)

Λυών - Μπενφίκα 2-0 (Ημ. 1-0

Η Λιόν απειλήθηκε από κεφαλιά του Κάντλετς στο 15’, αλλά στη συνέχεια κυριάρχησε και έφθασε με άνεση στο 3Χ3, επικρατώντας με 2-0 της Μπενφίκα (21΄ Μπριάν, 51΄ Λόπεζ).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπούρσασπορ 1-0 (Ημ. 1-0

Σε πολύ απλή υπόθεση εξελίχθηκε η κατάκτηση της νίκης για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που επικράτησε με 1-0 της Μπούρσασπορ στη “Ολντ Τράφορντ”. Το γκολ για τους γηπεδούχους σημειώσε ο Νάνι με σουτ στο 7΄.

Παναθηναϊκός - Ρούμπιν Καζάν 0-0 (Ημ. 0-0

Ο Παναθηναϊκός έμεινε για ακόμη μία φορά στο μηδέν εντός έδρας και η πρόκριση στους "16" του Champions League απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο.

Ίντερ - Τότεναμ 4-3 (Ημ. 4-0

Η Ίντερ για ακόμη ένα ματς του Τσάμπιονς Λιγκ σκόραρε 4 γκολ (μετά το 4-1 επί της Τβέντε) και επικράτησε της Τότεναμ με 4-3 (2΄ Ζανέτι, 11΄ Ετό, 14΄ Στάνκοβιτς, 35΄ Ετό – 52΄, 90΄, 91΄ Μπέιλ).

Μπαρτσελόνα - Κοπεγχάγη 2-0 (Ημ. 1-0

Ο Μέσι σκόραρε δις (19΄ και 90΄) και η Μπαρτσελόνα έκανε το αυτονόητο. Κέρδισε την Κοπεγχάγη (2-0) και διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου.

2/11/2010
 Τότεναμ - Ίντερ 3-1 (Ημ. 1-0

Μεγάλη νίκη της Τότεναμ, με Φαν Ντερ Φααρτ (18'), Κράουτς (61') και Παβλιουτσένκο (89'). Ο Ετό είχε μειώσει στο 80' για την Ίντερ.

Κοπεγχάγη - Μπαρτσελόνα 1-1 (Ημ. 1-1

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο 31' με τον Μέσι και δύο λεπτά αργότερα απάντησε ο Κλοντεμίρ.

Ρούμπιν Καζάν - Παναθηναϊκός 0-0 (Ημ. 0-0

Αποτέλεσμα που δεν ευνόησε ούτε τον Παναθηναϊκό, ούτε όμως και την Ρούμπιν ήταν η "λευκή" ισοπαλία στο Καζάν.

Μπούρσασπορ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3 (Ημ. 0-0

Εύκολη νίκη της Γιουνάιτεντ, με γκολ των Φλέστερ (48'), Ομπερτάν (73') και Ταντογκάν (77' αυτ.).

Μπενφίκα - Λυών 4-3 (Ημ. 3-0

Η Μπενφίκα προηγήθηκε 4-0 με Κάρντεκ (20'), Κοεντράο (32',67') και Χάβι Γκαρσία (43'), για να μειώσει η Λυών σε 4-3 με γκολ των Γκουρκούφ (75'), Γκομίς (85') και Λόβρεν (95').

Βαλένθια - Ρέιντζερς 3-0 (Ημ. 1-0

Εύκολη νίκη για τις "νυχτερίδες", με Σολδάδο (33',71') και Τίνο Κόστα (90').

Χάποελ Τελ Αβίβ - Σάλκε 0-0 (Ημ. 0-0

Κόλλησαν στο μηδέν Χάποελ Τελ Αβίβ και Σάλκε, αποτέλεσμα που δεν ικανοποίησε καμία από τις δύο.

Βέρντερ Βρέμης - Τβέντε 0-2 (Ημ. 0-0

Μεγάλη νίκη των Ολλανδών, με σκόρερ τους Τσάντλι (81') και Ντε Γιονγκ (84').

3/11/2010
 Τσέλσι - Σπαρτάκ Μόσχας 4-1 (Ημ. 0-0

Ανέβασε στροφές η Τσέλσι στην επανάληψη, επικρατώντας με γκολ των Ανελκά (49'), Ντρογκμπά (62' πεν.) και Ιβάνοβιτς (66',93'). Για τους Ρώσους σκόραρε ο Μπαζένοφ (86').

Οσέρ - Άγιαξ 2-1 (Ημ. 1-0

Πρώτη νίκη για την Οσέρ, με γκολ των Σαμαριτανό (9'), Λανζίλ (83'). Για τον Αγιαξ είχε ισοφαρίσει στο 80' ο Αλντερβεϊρελντ.

Ζίλινα - Μαρσέιγ 0-7 (Ημ. 0-4

Πρωτόγνωρος θρίαμβος των Γάλλων και ταπεινωτική ήττα για τους Σλοβάκους. Σκόρερ της Μαρσέιγ οι Ζινιάκ (12',21'55'), Χάιντσε (24'), Ρεμί (37') και Λούτσο Γκονζάλες (52',64').

Κλουζ - Μπάγερν Μονάχου 0-4 (Ημ. 0-2

Άνετη νίκη των Βαυαρών, με χατ τρικ του Γκόμεζ (13',24',71') και το κερασάκι από τον Μίλερ (90').

Μίλαν - Ρεάλ Μαδρίτης 2-2 (Ημ. 0-1

Μεγάλο παιχνίδι. Η "βασίλισσα" προηγήθηκε με τον Χιγκουαϊν στο 45', η Μίλαν έκανε ανατροπή με δύο γκολ του Ινζάγκι (67') και στο 94' ο Πέδρο Λεόν διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Σαχτάρ Ντόνετσκ - Άρσεναλ 2-1 (Ημ. 2-1

Σπουδαία επιτυχία για τους Ουκρανούς, με το αυτογκόλ του Ιστμοντ (28') και το τέρμα του Εντουάρντο στο 45'. Η Άρσεναλ είχε προηγηθεί με τον Γουόλκοτ (10').

Παρτιζάν - Μπράγκα 0-1 (Ημ. 0-1

Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης έμεινε η Μπράγκα, με γκολ του Μοϊσες (35').

Βασιλεία - Ρόμα 2-3 (Ημ. 0-2

Πολύ σημαντική νίκη για τους "τζιαλορόσι", με γκολ των Μενέζ (17'), Τότι (26' πεν.) και Γκρέκο (76'). Για την πρωταθλήτρια Ελβετίας σκόραραν Φρέι (69') και Σάκιρι (82').

23/11/2010
 Σπαρτάκ Μόσχας - Μαρσέιγ 0-3 (Ημ. 0-1

Πιο εύκολα απ'ότι θα περίμενε η Μαρσέιγ πέρασε από τη Μόσχα με το διπλό. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας επικράτησε 3-0 της Σπαρτάκ, έφτασε τους 9 βαθμούς και κλείδωσε τη δεύτερη θέση του ομίλου (18΄ Βαλμπουενά, 54΄ Ρεμί, 68΄ Μπραντάο).

Ρόμα - Μπάγερν Μονάχου 2-3 (Ημ. 0-2

Από την κόλαση του 0-2 στον παράδεισο του 3-2 βρέθηκε η Ρόμα. Το συγκρότημα του Κλαούντιο Ρανιέρι με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου στο “Ολίμπικο” και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου του με 9 βαθμούς (49΄ Μπουρντίσο, 81΄ Ντε Ρόσι, 84΄ Τότι με πέναλτι - 33΄ και 39΄ Γκόμες).

Παρτιζάν - Σαχτάρ Ντόνετσκ 0-3 (Ημ. 0-0

Ένα βαθμό χρειάζεται η Σαχτάρ απέναντι στην Μπράγκα όχι μόνο για την πρόκριση αλλά και την πρωτιά στον 8ο όμιλο. Η ομάδα του Λουτσέσκου έκανε επίδειξη δύναμης στο Βελιγράδι και με το 3-0 επί της Παρτιζάν αναρριχήθηκε στην κορυφή, μπροστά από την Άρσεναλ (52΄ Στεπανένκο, 59΄ Ζάντσον, 68΄ Εντουάρντο).

Μπράγκα - Άρσεναλ 2-0 (Ημ. 0-0

Σε ήττα (2-0) υποχρέωσε την Άρσεναλ η εκπληκτική Μπράγκα του Ματέους και έβαλε... φωτιά στον 8ο όμιλο πριν από την τελευταία αγωνιστική. Έπεσαν από την κορυφή οι "κανονιέρηδες" και κινδυνεύουν να αποκλειστούν (83΄ και 93' Ματέους).

Άγιαξ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-4 (Ημ. 0-2

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν σαρωτική στο Άμστερνταμ Αρένα, επικράτησε με 4-0 του Άγιαξ και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο της. Ο Άγιαξ γνώρισε την πιο βαριά ήττα της ιστορίας του στα Κύπελλα Ευρώπης (36΄ Μπενζεμά, 44΄ Αρμπελόα, 70΄ και 81΄ Ρονάλντο).

Οσέρ - Μίλαν 0-2 (Ημ. 0-0

Με τα γκολ των Ιμπραΐμοβιτς (64΄) και Ροναλντίνιο (90΄) η Μίλαν πέρασε νικηφόρα από την Γαλλία, εξασφάλισε την πρόκριση στη "φάση των 16" και άφησε την Οσέρ στην τελευταία θέση του ομίλου.

Βασιλεία - Κλουζ 1-0 (Ημ. 1-0

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Βασιλεία κόντρα στην Κλουζ και απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης που οδηγεί στο Europa League (Αλμεράρες 15΄).

Τσέλσι - Ζίλινα 2-1 (Ημ. 0-1

Βάσει βαθμολογίας το παιχνίδι με τη Ζίλινα ήταν αδιάφορο. Η Τσέλσι λίγο έλειψε να υποστεί την πρώτη της ήττα, αλλά με ανατροπή στο δεύτερο μέρος πήρε τη νίκη με 2-1 και συνέχισε το νικηφόρο σερί της (51΄ Στάριτζ, 86΄ Μαλουντά - 19΄ Μπέλο).

24/11/2010
 Βαλένθια - Μπούρσασπορ 6-1 (Ημ. 4-0

Η Βαλένθια άρχισε να βάζει γκολ από το 17ο λεπτό απέναντι στη Μπούρσασπορ και σταμάτησε να σκοράρει 79’ πετυχαίνοντας σε αυτό το διάστημα 6 τέρματα έναντι ενός των Τούρκων (6-1). Με τους τρεις βαθμούς της νίκης η ισπανική ομάδα έφτασε στους 10 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στους 16 της διοργάνωσης (17΄ Μάτα, 21΄ Σολδάδο, 30΄ Αντούριθ, 37΄ Χοακίν, 78΄ Ντομίνγκεζ - 68΄ Μπατάλια ).

Ρούμπιν Καζάν - Κοπεγχάγη 1-0 (Ημ. 1-0

Η Κοπεγχάγη είχε τις ευκαιρίες η Ρούμπιν Καζάν πέτυχε το γκολ που την έφερε στους 6 βαθμούς διατηρώντας το πλεονέκτημα τόσο για το Europa League όσο και για τη δεύτερη θέση (Ναμπόα 45΄ με πέναλτι).

Ίντερ - Τβέντε 1-0 (Ημ. 0-0

Η Ίντερ με χρυσό σκόρερ τον Καμπιάσο στο 55ο λεπτό επικράτησε της Τβέντε με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τη "φάση των 16".

Σάλκε - Λυών 3-0 (Ημ. 2-0

Μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον 2ο όμιλο έκανε η Σάλκε, διασύροντας με 3-0 τη Λιόν στο υποτιθέμενο ντέρμπι της 2ης ημέρας των ομίλων. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χούντελααρ,ο οποίος σκόραρε στο 20΄ και το 89΄, ενω το σκορ είχε ανοίξει ο Φαρφάν. Πέρασαν και οι Γάλλοι.

Τότεναμ - Βέρντερ Βρέμης 3-0 (Ημ. 2-0

Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Τότεναμ. Οι "πετεινοί" του Χάρι Ρέντναπ επικράτησαν 3-0 της Βέρντερ Βρέμης και σε συνδυασμό με τη νίκη της Ίντερ επί της Τβέντε εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, στην πρώτη τους συμμετοχή στη διοργάνωση (6΄ Καμπούλ, 45΄ Μόντριτς, 79΄ Κράουτς).

Χάποελ Τελ Αβίβ - Μπενφίκα 3-0 (Ημ. 1-0

Οι αυτοκτονικές τάσεις που επέδειξε η Μπενφίκα στο 4-3 με τη Λιόν μπορεί να μην της κόστισαν άμεσα. Αυτή τη φορά όμως οι "αετοί" το πλήρωσαν και θα αναγκαστούν να μείνουν εκτός συνέχειας Τσάμπιονς Λιγκ. Η Χάποελ Τελ Αβίβ τους συνέτριψε με 3-0 και συνεχίζει να ελπίζει για την 3η θέση (24΄ και 92΄ Ζάχαβι, 74 Ντα Σίλβα).

Ρέιντζερς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (Ημ. 0-0

Ένα εύστοχο πέναλτι του Ρούνεϊ στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, έδωσε στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη νίκη μέσα στη Γλασκώβη επί της Ρέιντζερς με σκορ 1-0 με την αγγλική ομάδα να εξασφαλίζει την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης.

Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα 0-3 (Ημ. 0-1

Με ήττα 3-0 από την εκτός συναγωνισμού Μπαρτσελόνα ο Παναθηναϊκός αποχαιρέτισε Champions και Europa League. Τελευταίοι του 4ου ομίλου οι "πράσινοι" (27΄ και 69΄ Πέδρο, 62΄ Μέσι,).

7/12/2010
 Τβέντε - Τότεναμ 3-3 (Ημ. 1-1

Εντυπωσιακό παιχνίδι. Η Τότεναμ, που πήρε την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο, σκόραρε με τους Βίσγκερχοφ (12' αυτ.) και Ντεφόε (47',59'), ενώ η πρωταθλήτρια Ολλανδίας με Λάντζαατ (22' πεν.), Ροσάλες (56') και Τσάντλι (64').

Βέρντερ Βρέμης - Ίντερ 3-0 (Ημ. 1-0

Εύκολη επικράτηση για την Βέρντερ, με γκολ των Προντλ (39'), Αρναούτοβιτς (49') και Πιζάρο (88').

Λυών - Χάποελ Τελ Αβίβ 2-2 (Ημ. 0-0

Τα γκολ της Λυών σημείωσαν οι Λισάντρο (62') και Λακζάετε (68'), ενώ της Χάποελ οι Σάχαρ (63') και Ζάχαβι (69').

Μπενφίκα - Σάλκε 1-2 (Ημ. 0-1

Πέρασε νικηφόρα από τη Λισσαβόνα η Σάλκε, με γκολ των Χουράδο (19'), Χαουέντες (81'). Για την Μπενφίκα απλώς μείωσε ο Λουϊζάο (87').

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Βαλένθια 1-1 (Ημ. 0-1

Οι "νυχτερίδες" πήραν προβάδισμα με τον Πάμπλο (32'), για να ισοφαρίσει στο 62' ο Αντερσον.

Μπούρσασπορ - Ρέιντζερς 1-1 (Ημ. 0-1

Ο Μίλερ έβαλε μπροστά στο σκορ την Ρεϊντζερς (20'), ωστόσο η Μπούρσασπορ πήρε τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση με σκόρερ τον Γιλντιρίμ (79').

Μπαρτσελόνα - Ρούμπιν Καζάν 2-0 (Ημ. 0-0

Έστω και με τα ...δεύτερα, οι "μπλαουγκράνα" επικράτησαν με τέρματα των Φοντάς (51'), Βίκτορ Βάσκεζ (83').

Κοπεγχάγη - Παναθηναϊκός 3-1 (Ημ. 1-0

Βαριά ήττα για τους "πράσινους", που υπέκυψαν με γκολ των Βίνγκααρντ (26'), Γκρόνκιερ (50' πεν.) και Σισέ (73' αυτ.). Το γκολ της τιμής από τον Καντέ (92').

8/12/2010
 Μπάγερν Μονάχου - Βασιλεία 3-0 (Ημ. 2-0

Άνετη νίκη των Βαυαρών, με Ριμπερί (36',50') και Τίμοστσουκ (37').

Κλουζ - Ρόμα 1-1 (Ημ. 0-1

Η Ρόμα προηγήθηκε με τον Μποριέλο (21') και ισοφάρισε στο 88' ο Τραορέ.

Μαρσέιγ - Τσέλσι 1-0 (Ημ. 0-0

Νίκη περισσότερο γοήτρου για την Μαρσέιγ, με σκόρερ τον Μπραντάο (81').

Ζίλινα - Σπαρτάκ Μόσχας 1-2 (Ημ. 0-0

Οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν με τον Μαϊτάν (48΄), όμως η Σπαρτάκ έκανε την ανατροπή με Αλεξ (54') και Ιμπσον (61').

Ρεάλ Μαδρίτης - Οσέρ 4-0 (Ημ. 1-0

Στο ρελαντί η "βασίλισσα", με τρία γκολ του Μπενζεμά (12',72',88') και ένα του Ρονάλντο (49').

Μίλαν - Άγιαξ 0-2 (Ημ. 0-0

Πήρε το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ ο Άγιαξ, με Ντε Ζέουφ (57') και Αλντερβεϊρελντ (66').

Άρσεναλ - Παρτιζάν 3-1 (Ημ. 1-0

Η Άρσεναλ σκόραρε με τους Φαν Πέρσι (30' πεν.), Ουόλκοτ (73') και Νασρί (77'). Το γκολ της Παρτιζάν ο Κλεό (52').

Σαχτάρ Ντόνετσκ - Μπράγκα 2-0 (Ημ. 0-0

Προς το τέλος καθάρισε το ματς η Σαχτάρ, με Ρατ (78') και Λουίς Αντριάνο (83').

15/2/2011
 Μίλαν - Τότεναμ 0-1 (Ημ. 0-0

Σπουδαία νίκη για την Τότεναμ, με σκόρερ τον Κράουτς (80').

Μεγάλη νίκη που της δίνει τεράστιο πλεονέκτημα για την πρόκριση στους “8” πέτυχε η Τότεναμ στον Σαν Σίρο επί της Μίλαν με 1-0. Σκόρερ ο Κράουτς στο 80' μετά από εξαιρετική κούρσα του Λένον. Απογοητευτικοί οι γηπεδούχοι.

Βαλένθια - Σάλκε 1-1 (Ημ. 1-0

Η γριά κότα έχει το ζουμί, αν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε γριά τον μεγάλο επιθετικό Ραούλ. Ο Ισπανός φορ σκόραρε στο 64' και χάρισε το 1-1 στη Σάλκε, αναγκάζοντας τη Βαλένθια, που είχε προηγηθεί με τον Σολδάδο στο 17', να πάει στη Γερμανία για την ανατροπή.

16/2/2011
 Ρόμα - Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-3 (Ημ. 1-3

Η Ρόμα προηγήθηκε, η Σαχτάρ το έκανε 3-1 και το τελικό σκορ (2-3) διατήρησε το ενδιαφέρον στη ρεβάνς, αν και οι "τζιαλορόσι" γνωρίζουν τον υψηλό βαθμό δυσκολίας. Περότα 28' και Μενεζ 61' πέτυχαν τα τέρματα των γηπεδούχων, Ζάντσον 29', Κόστα 36' και Αντριάνο 41' οι σκόρερς των Ουκρανών.

Άρσεναλ - Μπαρτσελόνα 2-1 (Ημ. 0-1

Οι διαδοχικές "κανονιές" του Φαν Πέρσι (78') και του Αρσάβιν (83') έφεραν τη μεγάλη ανατροπή στο Λονδίνο (2-1) και δημιούργησαν συνθήκες πρόκρισης της Αρσεναλ επί της Μπαρτσελόνα που προηγήθηκε νωρίς με τον Βίγια (26').

22/2/2011
 Λυών - Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (Ημ. 0-0

Η Ρεάλ προηγήθηκε με τον Μπενζεμά (65'), ένα λεπτό μετά την είσοδο του Γάλλου στον αγώνα, αλλά η Λιόν επέμεινε, έψαξε την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 83ο λεπτό με τον Γκομίς.

Κοπεγχάγη - Τσέλσι 0-2 (Ημ. 0-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανελκά, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ στο 17' και το 54', η Τσέλσι πέρασε αλώβητη από την έδρα της Κοπεγχάγης (0-2) και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Champions League.

23/2/2011
 Μαρσέιγ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0 (Ημ. 0-0

Χωρίς νικητή, γκολ και φάσεις ολοκληρώθηκε η πρώτη κόντρα της Μαρσέιγ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία αυτομάτως δίνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στη ρεβάνς του "Ολντ Τράφορντ".

Ίντερ - Μπάγερν Μονάχου 0-1 (Ημ. 0-0

Ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League πηρε η Μπάγερν που επικράτησε 1-0 της Ίντερ στο "Τζουζέπε Μεάτσα", παίρνοντας μίνι εκδίκηση για τον χαμένο περυσινό τελικό της Mαδρίτης. Το γκολ για τους Βαυαρούς σημείωσε ο Γκόμεζ στο 91'.

8/3/2011
 Σαχτάρ Ντόνετσκ - Ρόμα 3-0 (Ημ. 1-0

Με εντυπωσιακό τρόπο η Σαχτάρ Ντόνετσκ σφράγισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Ουκρανοί νίκησαν τη Ρόμα με 3-0 και με συνολικό σκορ 6-2 ολοκλήρωσαν αυτό που είχαν αρχίσει στο "Ολίμπικο". Έχασαν πέναλτι και μαζί την ψυχραιμία τους οι "τζιαλορόσι". Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Ουίλιαν 18' και 57' και Εντουάρντο στο 87'.

Μπαρτσελόνα - Άρσεναλ 3-1 (Ημ. 1-0

Το αυτογκόλ του Μπουσκέτς (53') και η αποβολή του Φαν Πέρσι (55') ήταν οι παραφωνίες σε μία ακόμα απολαυστική παράσταση της Μπαρτσελόνα (3-1). Η Αρσεναλ ήταν ο κομπάρσος. Σκόρερ για την "Μπάρτσα" οι Μέσι 45΄ και 71' με πέναλντι και ο Τσάβι στο 69'.

9/3/2011
 Σάλκε - Βαλένθια 3-1 (Ημ. 1-1

Με σκόρερ και πρωταγωνιστές τους Φαρφάν (σκόραρε στο 17' και το 41') και Γκαβράνοβιτς (γκολ στο 52') η Σάλκε νίκησε με 3-1 τη Βαλένθια και πήρε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το εισιτήριο για την οκτάδα του Τσάμπιονς Λιγκ. Παρ' ολίγον μοιραίος ο δεύτερος, αυτό τον τίτλο εξασφάλισε για τη Βαλένθια ο Αντούριθ. Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι, έπαιξε για 30' ο Παπαδόπουλος. Το γκολ των Ισπανών σημείωσε ο Κόστα στο 17'.

Τότεναμ - Μίλαν 0-0 (Ημ. 0-0

Παίζοντας σχεδόν κατενάτσιο η Τότεναμ άντεξε στις επιθέσεις της Μίλαν (0-0) και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους "8" του Champions League.

15/3/2011
 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μαρσέιγ 2-1 (Ημ. 1-0

Πρόκριση για τη Γιουνάιτεντ με δύο γκολ του Ερνάντες (5',75'), η Μαρσέιγ μείωσε με αυτογκόλ του Μπράουν (82').

Μπάγερν Μονάχου - Ίντερ 2-3 (Ημ. 2-1

Σπουδαία πρόκριση με ανατροπή για την Ίντερ. Οι "νερατζούρι" προηγήθηκαν με τον Ετό (4'), οι Βαυαροί έκαναν την ανατροπή με Γκόμεζ (21') και Μίλερ (31') όμως η Ίντερ γύρισε το ματς με γκολ των Σνάιντερ (63') και Πάντεφ (88').

16/3/2011
 Τσέλσι - Κοπεγχάγη 0-0 (Ημ. 0-0

Παρά τη "λευκή" ισοπαλία, η Τσέλσι πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Ρεάλ Μαδρίτης - Λυών 3-0 (Ημ. 1-0

Εύκολη πρόκριση για τη "βασίλισσα", με γκολ των Μαρσέλο (37'), Μπενζεμά (66') και Ντι Μαρία (76').

5/4/2011
 Ρεάλ Μαδρίτης - Τότεναμ 4-0 (Ημ. 1-0

η Ρεάλ Μαδρίτης, διέλυσε την Τότεναμ των δέκα παικτών στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" μετά την αποβολή του Κράουτς στο 15' και επί της ουσίας εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Champions League, καθώς η ρεβάνς στο Λονδίνο απέκτησε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα (4΄, 57΄ Αντεμπαγιόρ, 72' Ντι Μαρία, 87' Ρονάλντο).

Ίντερ - Σάλκε 2-5 (Ημ. 2-2

Με το εκκωφαντικό 5-2 στο Μιλάνο, η Σάλκε αποκαθηλώνει την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ίντερ. Έλαμψε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, σκόραρε ο "βασιλιάς" Ραούλ (1' Στάνκοβιτς, 34' Μιλίτο -17' Ματίπ, 40' και 75'Εντού, 53' Ράουλ, 57' Αυτογκόλ ο Ρανόκια).

6/4/2011
 Τσέλσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (Ημ. 0-1

Το γκολ του Ρούνεϊ στο 24ο λεπτό δίνει στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League ενόψει της ρεβάνς στο "Ολντ Τράφορντ".

Μπαρτσελόνα - Σαχτάρ Ντόνετσκ 5-1 (Ημ. 2-0

Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 5-1 τη Σαχτάρ και μετά την παρένθεση του επαναληπτικού προημιτελικού περιμένει τη μισητή αντίπαλό της, καθ' οδόν προς τον τελικό του Γουέμπλεϊ (2' Ινιέστα, 34' Αλβες, 53' Πικέ, 61' Κεϊτά, 86' Τσάβι - 60' Ρακίτσκι).

12/4/2011
 Σαχτάρ Ντόνετσκ - Μπαρτσελόνα 0-1 (Ημ. 0-1

Η Μπαρτσελόνα διπλασίασε τις νίκες της επί των Ουκρανών με σκόρερ τον Μέσι (43').

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι 2-1 (Ημ. 1-0

13/4/2011
 Σάλκε - Ίντερ 2-1 (Ημ. 1-0

Πανηγυρική πρόκριση της Σάλκε στα ημιτελικά, για πρώτη φορά στην ιστορία της. Τα γκολ των Γερμανών σημείωσαν οι Ραούλ (45') και Χάουεντες (81'), ενώ για την απερχόμενη πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μότα (49').

Τότεναμ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (Ημ. 0-0

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε στο 50' το γκολ που χάρισε στη "βασίλισσα" τη δεύτερη νίκη σε βάρος της Τότεναμ.